2 přiklady

Dobrý den,
Narazil jsem na 2 přiklady a nevim jak se řeši i přesto, že vim vysledek jsou to:

Přiklad č.1
Karen a Steve maji oba sourozence se srpkovitou anémií. Ani Karen ani Steve a ani žadny z jejich rodičů tuto chorobu nemá. Nikdo z nich nebyl testovan, aby došlo k odhaleni sickle-cell trait. Na základě těchto neúplnych informací vypočtěte pravděpodobnost, že v připadě, že se tento par rozhodne mit potomka, bude mit jejich ditě srpkovitou anémii.

Pozn. Počital jsem to a muj tip byl 1/16 jako 1/4(šance karen na anémii) x 1/4(šance steva na anémii)=1/16. Byl jsem překvapen, když vysledek byl 1/9. Věděl by někdo postup? Proč zrovna 1/9?

Přiklad č.2
Představte si, že jste geneticky poradce a přišel k vam pro informace pár, který se chystá založit rodinu. Charles byl již jednou ženaty a měl se svou první ženou dítě, které trpělo cystickou fibrozou. Bratr jeho současné ženy Elaine na cystickou fibrozu zemřel. Jaka je pravděpodobnost, že budou mit Charles a Elanie ditě s cystickou fibrozou?(Ani charles ani Elaine tuto chorobu nemaji)

Pozn.Tento přiklad mi přišel podobny jako předchozí, že se moc neliši. Akorat otaznik je, jestli ditě z Charlesovo prvniho manželstvi nedostalo fibrozu od manželky. Vysledek je 1/6. Zas nevím postup.

Děkuji za všechnu pomoc.

Sdílejte tuto stránku

re: 2 příklady

Dobrý den,

zřejmě půjde o špatný odhad pravděpodobnosti heterozygotní kombinace. Obecně lze říci, že pokud máte autozomálně-recesivně dědičnou chorobu (například cystickou fibrózu) a oba rodiče heterozygoty, potom jejich potomci - kteří nejsou postižení (nemocní) mají riziko přenašečství (tedy riziko, že půjde o heterozygoty) 2/3 a ne 1/2. Je to z toho důvodu, že 1 ze 4 možností (recesivní homozygot tedy postižený jedinec) je již vyloučená (osoba není nemocná) - tudíž zbývají pouze 3 možnosti (2 možnosti = heterozygot a 1 možnost = dominantní homozygot - jde nám o tu šanci na heterozygota proto 2/3).

V prvním případě by tedy měl být výpočet rizika:
2/3 . 2/3 . 1/4 = 4/36 = 1/9
2/3 odpovídají riziku rodiče na přenašečství (platí pro oba rodiče) a 1/4 odpovídá riziku, že dva heterozygoti zplodí recesivního homozygota (nemocného jedince)

V příkladu druhém by pak měl výpočet vypadat následovně:
1 . 2/3 . 1/4 = 2/12 = 1/6
1 odpovídá riziku, že Charles je heterozygot (je to 100% neboť z prvního manželství již měl nemocné dítě)
2/3 odpovídají riziku, že Elanie bude heterozygotka (stejné jako v minulém příkladu)
1/4 odpovídá jako v minulém příkladu riziku, že dva heterozygoti zplodí nemocné dítě.

Super! Dekuji moc! Bublifuk

Super! Dekuji moc! Bublifuk