Barva očí

Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat, co jak je možné,a co způsobuje,že má jeden člověk odlišnou barvu očí (např.: jedno zelené a druhé modré), případně jak často se tento znak objevuje.
Děkuji za odpověď.

Sdílejte tuto stránku

Síma

Dobrý den, barva očí je podle toho jak hodně má člověk pigmentu.Čím více pigmentu,tím jsou očí tmavší.

Barva očí

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat jestli je možné když rodiče mojí mámy mají modré oči jestli máma může mít hnědé nebo jestli má třeba jiného otce, protože něco takového naznačovala.
Děkuji za odpověd.

To nééé

Dobrý den, moji rodiče mají také každý jinou barvu očí a já je mám zelené, nemyslím si, že by měla jiného otce. To pak už jenom testy DNA.

RE: To nééé

Dobrý den,
jak již bylo v okolních příspěvcích napsáno, i tato kombinace je možná. Z genetického hlediska na základě pouhé barvy očí nelze matku ani otce vyloučit (či naopak potvrdit).

Mame oba modre oci.ale kazdy

Mame oba modre oci.ale kazdy zcela jiny odstin..potomek-je mu 11 mel snad vsechny barvy-od cerne modre az po zelenohnede.ale jen hnede nemel nikdy,.take nevim.jak je to mozne

RE: Mame oba modre oci.ale kazdy

Dobrý den,
jelikož je barva očí polygenní znak (tedy znak, který je určován větším množstvím genů) je i takováto kombinace možná. Z hlediska genetiky - a současného stavu poznání - není žádná kombinace předem vyloučená.

RE: Barva očí

Dobrý den, i tato kombinace je z hlediska současného pohledu na dědičnost barvu očí možná.

Heterochromie

Dobrý den, mám 2letého syna a ma jedno oko modré a jedno hnědé, chtěla bych vědět jestli to může být spojeno s nějakou oční vadou a jestli není třeba vyhledat lékaře. Děkuji za odpověď

RE: Heterochromie

Dobrý den,
heterochromie sama o sobě s žádnou vadou spojena být nemusí. Na druhou stranu - existují i choroby a vady, u kterých je heterochromie jedním z příznaků. Osobně bych vyšetření u očního lékaře doporučil.

Heterochromie

Děkuji za odpověď, vyhledám očního lékaře a se synem ho navštívím. Můj chlapeček má ještě jednu zvláštnost, a to zbarvení vlásků. Je blonďáček a na zadní straně hlavičky má nepravidelné tvary tmavých, až do černa zbarvených vlásků. Dočetla jsem se, že i to můž být jedna z příčin Heterochromie.

Každé oko jiné barvy

Já mám jedno oko modré a druhé hnedé a v tom hnedém mám ještě modrý paprsek. Mám wandenburgův syndrom- nevim jestli to ted píšu dobre :) , část vlasů mám šedivých, od 15ti s emi začaly vyskytovat šediny . A neslyším na jedno ucho. Jinak závaždnej problém nemám.

RE: Heterochromie

Dobrý den,
ano máte pravdu, může se vyskytovat i stav, kdy je odlišná pigmentace vlasů. Příčiny mohou být opět různé, samozřejmě je možný i současný výskyt spolu s heterochromií.

Re: Barva očí

Dobrý den,
jev, který zmiňujete, se nazývá heterochromia iridis. Je to opravdu stav, kdy má každé oko jednoho člověka odlišný barevný odstín. Tento jev je u člověka poměrně vzácný - našel jsem údaj, že jde o méně než jeden případ na 1000 obyvatel. Naopak u některých zvířat (psi či kočky) se s tímto fenoménem můžeme setkat častěji.

Vlastní důvod odlišné barvy očí je odlišná distribuce pigmentu (melaninu). Příčiny mohou být obecně dědičné a získané. Přestože většinou je samotný nález heterochromie benigní, v celé řadě případů je heterochromie spojená s určitou chorobou, kdy je právě odlišná barva chorobným příznakem. Týká se to například Hornerova syndromu, Sturge-Weberova syndromu a mnoha dalších chorob. V databázi OMIM je pak heterochromie popisována jako samostatný - autozomálně dominantně dědičný znak (OMIM: 142500). Je také zmiňována možná souvislost heterochromie s genetickou mozaikou (odlišná pigmentace v částech těla s odlišným genotypem).

Zajímavý článek popisující případ heterochromie najdete například zde: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2518194/pdf/20080826s00019p4...