Barva vlasů a výška

Dobrý den,

je mi 17 let a mám světle zrzavou barvu vlasů. Chtěl bych se zeptat, zda je nějaká možnost, jak natrvalo změnit barvu (moc rád bych měl černé vlasy). Samozřejmě to lze dočasně nějakými barvivy, ale pořád bych měl zrzavé ochlupení např. na nohou (a opravdu si to nehodlám holit).

Druhá věc, která mě šíleně štve, je má výška - směšných 167cm. Je to dáno genetikou - všichni mí příbuzní jsou také malí, já jsem pomalu nejvyšší z rodiny. Mám špatnou funkcí štítné žlázy, beru na to prášky (Letrox) už několik let. Za tu dobu, co to beru, jsem vyrostl poměrně dost, ale doktorka říká, že se to již bude vysazovat. Nevíte, jestli neexistuje nějaký způsob, jak výšku uměle zvýšit?

Díky moc,
Martin

Sdílejte tuto stránku

RE: Barva vlasů a výška

Dobrý den,

zmiňujete genetické modifikace, které jsou v současné době stále jen teorií (či možná spíše jen utopií). V obou případech (barva vlasů i výška) jde o polygenně podmíněné znaky, u výšky jedince navíc výrazně ovlivněné vlivem prostředí. Jakákoliv případná modifikace v genech pro tyto fenotypové znaky je tak mnohem složitější, než například dnes testované "opravy" jednoho genu v rámci genové terapie monogenních chorob. Více Vám z genetického hlediska neporadím

Přeji mnoho štěstí.