Bechtěrevova choroba

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jaké další choroby může způsobit gen, který způsobuje Bechtěrevovu a Crohnovu chorobu. Kamarádka má v rodině obě tyto choroby a plánuje miminko...
A jaké je procento pravděpodobnosti přenosu na děti?
Děkuji
Linda

Sdílejte tuto stránku

RE: Bechtěrevova choroba

Dobrý den,
Vámi zmiňované choroby mohou být spojeny s určitými variantami genu HLA systému. Tento gen (respektive spíše oblast se skupinou genů) představuje jeden z nejzákladnějších kamenů naší imunologické výbavy - proto mohou být některé varianty (alely) těchto genů potenciálně spojené s vyšším rizikem autoimunitních poruch.
Nicméně vznik chorob jako je Crohnova či Bechtěrovova nemoc je velmi složitý a komplexní a geny HLA systému zde hrají jen jednu z mnoha rolí.
Nelze tedy přesně říci, že člověk s určitou variantou HLA systému musí tu či onu chorobu v průběhu života dostat. Autoimunitních chorob, které mohou být s různými variantami HLA je opravdu více - malý přehled naleznete například zde: http://en.wikipedia.org/wiki/Human_leukocyte_antigen#In_autoimmunity
Pokud jde o konkrétní variantu HLA systému (haplotyp) - tak existuje 50% šance, že ji předáme svému potomkovi (ve zbylých 50 % případů předáváme druhou variantu - alelu - z druhého chromosomu).