Chiméry "ze zkumavky"
Dobrý den,
Mám hned několik dotazů najednou, snad to bude přehledné.
V Centrech asistované reprodukce se ženám mohou vkládat do dělohy i dvě embrya. (cituji noviny) Rodí se potom více dvojčat, to je zřejmé. Ale chtěla bych se zeptat na situace, kdy jedno z dvojčat v průběhu těhotenství "zmizí". Jak často se to děje? Kam zmizí? Jak často se stává (pokud se to stává), že sroste s druhým embryem a vznikne tzv. chiméra? (Existují nějaké statistiky, aktuální publikace na toto téma?) Je to věc, kterou mají doktoři podchycenou, aby se to nestávalo? Jak? A pokud ne, dokáží zjistit, že se to stalo, a mají povinnost o tom informovat rodiče?
Vím, že je to otázka spíše právního charakteru, ale je nějak zákonem určeno, kolik embryí mohou lékaři ženě do dělohy vložit? Může si žena sama lékařům říct, že chce mít dvojčata nebo pro umístění dvou embryí musí být relevantní důvod? Mohou to lékaři dělat "jen tak", aby došlo k uchycení "aspoň jednoho" zárodku a nemuseli proceduru opakovat?
Děkuji předem za odpovědi.
RE: Chiméry "ze zkumavky"
Dobrý den,
nepracuji v centru asistované reprodukce, takže se k tomu nemohu vyjádřit cela přesně.
V současné době je v našich podmínkách přenášeno většinou pouze jedno embryo. Vícečetná gravidita je totiž sama o sobě riziková, proto v současné době převládá tento trend.
Problematika asistované reprodukce je ošetřena v zákonu 373/2011 Sb. O specifických zdravotních službách. V zákoně samotném není počet přenášených embryí nikterak upraven. Přesné indikace transferu dvou embryí Vám nedokáži vyjmenovat, to je otázka na odborníka v oboru reprodukční medicíny.
Pokud jde o potenciální chimérizmus, je to jev v literatuře sice popsaný, ale nepochybně extrémně vzácný. Není totiž účelné, aby embrya byla v děloze příliš blízko sebe, neboť to s sebou nese i další rizika (například komunikace na úrovni placenty a tím i syndrom fetofetální transfuze). Statistiky v této záležitosti - pokud vím - neexistují. Plod se může v průběhu těhotenství přestat vyvíjet / potratit z mnoha různých příčin (genetických i získaných), proto by vypracování takovéto statistiky bylo extrémně obtížné,protože zejména u reprodukčních ztrát v časném těhotenství (a to nejen po IVF) nemáme a ani nemůžeme mít podrobnější informace o příčinách.
S pozdravem
AŠ
Odkazy:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14634982
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15300756