Cytogenetika

Dostali jsme za úkol odpovědět na tyto dvě otázky. Snažila jsem se na ně všude možně najít odpověď, ale marně. Pokud víte o co se jedná, budu ráda když mi odpovíte. Děkuju

1. Co to jsou zygotické kombinace a jak se zjistí jejich počet?
2. Jaký je počet geneticky různých gamet, které může teoreticky produkovat jeden člověk, předpokládáme-li počet genů 30 000, průměrnou heterozygotnost 7,7% a volnou kombinovatelnost vloh?

Sdílejte tuto stránku

re: Cytogenetika

1) Zygotické kombinace jsou různé varianty genotypu zygoty, které mohou vzniknou s ohledem na genotyp obou rodičů. Celkový počet kombinací samozřejmě závisí také na tom, kolik genů sledujete a kolik mají alel. Obecně, pokud budete křížit dva dvojnásobné heterozygoty AaBb X AaBb pak získáváte 9 možných genotypů - zygotických kombinací. Je to tedy 32, přičemž obecný vzorec by v tomto případě byl 3n, kde n je počet sledovaných genů.

2) To je ale hodně záludná otázka :-)
Popravdě na to nedokážu přesně odpovědět. Musí se tam brát v potaz celá řada faktorů. Heterozygotnost 7,7% znamená, že bychom u každého z rodičů měli brát, že 7,7% jejich genů (tedy 2310 genů) se nachází v heterozygotním stavu. Bohužel je těžké se vyjádřit k tomu, kolik genů bude v heterozygotní kombinaci zároveň u obou rodičů. A pak je tu hlavně problém s alelami. V reálném stavu samozřejmě existuje pro řadu genů celá řada alelických variant. V zadání příkladu se nepíše, s kolika různými alelickými variantami by bylo nutné počítat. Každopádně, to bude opravdu vysoká kombinatorika, do které bych se zde nerad pouštěl, není to úplně moje parketa ;-)

Majda

Genotyp nerovná se zygotická kombinace. Křížením dvou heterozygotů dihybridů vzniká 16 zygotických kombinací, které se mohou opakovat a proto zvnikne pouze 9 genotypů. Ne?

RE:

Zygotická kombinace = genotyp zygoty. Jde o to, jak je ta otázka položená (a co chce tazatel slyšet jako správnou odpověď ;-)
Těch možných kombinací je samozřejmě 16 a různých genotypů je pouze 9 - to máte určitě pravdu.
Už si nevybavuji, proč jsem se v té staré odpovědi (rok 2011) soustředil na ty "různé kombinace" místo "možných kombinací", pokud to někoho zmátlo, tak se omlouvám.

S pozdravem