dědičnost UC a epilepsie

dobrý den, léčím se na epilepsii, dnes již bez záchvatů několik let, ale v rodině máme ulcerózní kolitidu - já, moje matka i její sestra, která má ještě rakovinu prsu a mého otce otec zemřel na rakovinu střeva. Chtěla bych otěhotnět, jakým způsobem zjsitím, zda jsou tyto nemoci dědičné? A pokud chci jít do genetické poradny potřebuji doporučení? Pokud ano, kdo by mi ho měl vystavit - obvodní lékař, gynekolog?

Sdílejte tuto stránku

RE: dědičnost UC a epilepsie

Dobrý den,

ve Vašem příspěvku zmiňujete hned několik chorob: epilepsii, ulcerózní kolitidu, rakovinu prsu a rakovinu tlustého střeva.
Dá se stručně říci, že všechny tyto choroby mohou být do jisté míry dědičné, problematika však není čistě černobílá a je ji potřeba podrobněji rozebrat, zvlášť v této situaci, kdy jde o více chorob naráz.

Z tohoto důvodu je opravdu doporučeníhodné před plánováním rodiny absolvovat genetickou konzultaci na pracovišti lékařské genetiky. Doporučení na tyto konzultace je zpravidla vyžadováno, doporučení může vystavit jak praktický lékař, tak i ošetřující gynekolog (v rámci komplexní péče o ženu, plánující těhotenství, tato doporučení častěji vystavuje gynekolog).

S pozdravem