Dedicnost kr.skupiny

Dobrý vecer, ráda bych se zeptala,jakou může mít můj manžel kr.sk.,pokud já mám O+ a deti A+ a B-? Je to vůbec nějak možné? Děkuji.

Sdílejte tuto stránku

Dědičnost

Dobrý den. Můžete mi, prosím, potvrdit správnost mého úsudku. Dle vzorců dědičnosti krevních skupin nacházejících se na těchto stránkách jsem usoudil, že mám-li krevní skupinu AB (přesněji A2B RH neg.) nemůže mít můj potomek v žádném případě skupinu 0. Má-li jí, není mým potomkem. Lze to v tomto případě takto jednoznačně určit? Děkuji za odpověď. J.

RE: Dědičnost

Dobrý den,

máte pravdu - na základě klasické dědičnosti krevních skupin opravdu nemůže mít rodič a krevní skupinou AB potomka s krevní skupinou 0.
Nicméně odchylky od tohoto pravidla velmi vzácně možné jsou (Bombay fenotyp) - proto dnes nelze na základě pouhé neshody v krevních skupinách rodičovství vyloučit.

S pozdravem

RE: Dědičnost

Dobrý den.

Děkuji Vám za odpověď. Přečetl jsem si zdejší popis Bombay fenotypu a je to už asi trochu nad rámec mého chápání. To ale myslím není podstatné. Podstatné je to, co píšete ve Vaší odpovědi nebo v závěru té definice, že jde o velmi vzácný fenomén. Mohl byste, prosím Vás, tuto vzácnost nějak blíže specifikovat, vyjádřit výskyt procentuálně, nebo nějakým poměrem podle Vašich dosavadních zkušeností z praxe.
Velice Vám děkuji, J.

RE: Dědičnost

Dobrý den,

z vlastní zkušenosti Vám nemohu poradit, protože klinický genetik se s vyšetřováním krevních skupin nesetká. Ačkoliv jde sice někdy i o genetické testy, tak se testy krevních skupin zabývají prakticky výhradně hematologové, tudíž já osobně Vám nemohu říci, jak často se takováto neshoda při potvrzeném rodičovství vyskytne.
Dědičnost Bombay fenotypu se spíše jen odhaduje, přesná data nejsou (právě i kvůli vzácnosti tohoto jevu) dostupná.
Podle tohoto zdroje - http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK2268/ je Bombay fenotyp nejčastější v Indii, kde je výskyt přibližně 1:10 000 osob. V Evropě se předpokládá mnohem vzácnější výskyt, přibližně 1:1 000 000 - takže jde nejspíš opravdu o raritní záležitost.

S pozdravem

RE: Dedicnost kr.skupiny

Dobrý den,
pokud budeme uvažovat klasický model dědičnosti krevních skupin, potom Váš manžel musí mít krevní skupinu AB. Co se týče Rh faktoru - může mít Váš manžel Rh+ i Rh-.
S pozdravem