dotaz

Dobrý den,nerozumím docela tzv. testům otcovství ze slin.Jde o to,že s partnerem máme rok a půl starého chlapečka a partner chtěl zkusit jak to s testy funguje.Jako jediný možný sexuální partner mu vyšlo že otcovství je vyloučeno.Krevní skupinu máme stejnou ale z krve jsme to nezkoušeli.Vůbec tomu nerozumíme jak je tohle možné.Můžete my vysvětlit jak takové věci fungují a jak se tohle mohlo stát? Děkuji Monulinka

Sdílejte tuto stránku

leky

Dobry den prosim o radu. Mela jsem uraz ramene a brala jsem brufen 3x1 tbl, mazala rameno dolgit gelem a pila kloubni vyzivu Mobilin premium 1x1 sacek do zjisteni poz.tehot.testy, zhruba tyden pred ocekavanou menstruaci. Nyni jsem v 9 tt a vse je v poradku. Mam se obavat vyvojovych vad? Take jsem brala leky na alergii ktere pry nevadi.dekuji za odpoved

RE: léky

Dobrý den,

lokální masti (Dolgit gel) se není v těhotenství nutné nijak zvlášť obávat. Preparát Motilin je doplněk stravy, který dle výrobce není vhodný pro těhotné ženy, ovšem z hlediska složení nejde o lék v těhotenství výrazněji nebezpečný. Brufen by se neměl užívat v prvních dvou trimestrech gravidity, neboť může teoreticky způsobit i určité typy vývojových vad.
Dobrou zprávou pro Vás je skutečnost, že jste dané léky nejspíše užívala opravdu v samém počátku gravidity, kdy vznikající embryo reaguje na vnější škodliviny způsobem "vše nebo nic" - což v praxi znamená, že vlivem škodlivin buď zanikne, nebo se veškeré poškození zcela opraví.

V tomto případě bych Vám určitě doporučil upozornit na užívání léků v počátku gravidity Vašeho ošetřujícího gynekologa, se kterým domluvíte další postup (např. podrobnější ultrazvukové sledování plodu, bude-li to shledáno jako potřebné).

Přeji hezký den.

RE: dotaz

Dobrý den,

test otcovství "ze slin" je založen na principu DNA analýzy, přesněji porovnání DNA profilu dvou testovaných osob - otce a dítěte. Ve vzorku slin, který je získáván pomocí odběrové sady, jsou totiž odloupané buňky z dutiny ústní, které obsahují DNA využitelnou k této analýze.

Vlastní test DNA je založen na porovnání určitých oblastí našeho genomu, které jsou obecně velmi variabilní (tj. lidé se v jejich stavbě velmi liší), což při vysokém počtu testovaných markerů vede až k teoretické 99,9% přesnosti těchto testů.

Nutno ovšem zmínit, že pokud je test zakopupen přes internet, hrozí určitá rizika - od špatného odebrání/kontaminace vzorků v domácím prostředí, při transportu/v poště a v neposlední řadě je bohužel nutné počítat i s "pochybnou" kvalitou určitých "laboratoří" které testy otcovství přes internet velice levně nabízejí. O tomto zdroji chybovosti si můžete mj přečíst v rozhovoru s dr. Vaňkem, jedním z předních českých expertů na paternitní analýzu (http://hn.ihned.cz/c1-38485210-detektiv-dna)
Proto jsou v případě paternitních sporů doporučeny testy u zavedených a akreditovaných (soukromých i státních) laboratoří, kde je možné (v případě zájmu) získat pro daný test i soudně-znalecký posudek.

Nemohu samozřejmě od stolu určit, z jakého důvodu u Vás došlo k vydání takovéhoto výsledku. Můžete se také zkusit obrátit o radu na zákaznický servis laboratoře, u které byl tento test objednán.

S pozdravem