Downuv syndrom

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli je Downuv syndrom dědičný? Planujeme s přítelem těhotenství a má matka má bratra (tedy je to muj strýc) a ten má Downuv syndrom.Děkuji moc za informace.M.

Sdílejte tuto stránku

RE: Downuv syndrom

Dobrý den,

samotný Downův syndrom jako takový dědičný není (jedinci s Downovým syndromem jsou prakticky vždy neplodní). Většina případů Downova syndromu vzniká bez nějaké genetické predispozice - sporadicky. Nicméně existují i takové formy Downova syndromu (tzv. translokační formy), které s určitou dědičnou predispozicí souvisí a Downův syndrom se tak může v dané rodině i opakovat. Jelikož takto na dálku nelze říci, zda se to týká i Vašeho případu - uděláte určitě dobře, když se objednáte na konzultaci v ambulanci lékařské genetiky, kde s Vámi situaci proberou a nabídnou případná vyšetření.

S pozdravem

Děkuji za info :) A kdy je

Děkuji za info :) A kdy je dobré se na konzultaci objednat na začátku těhotenství nebo ještě před?

RE: Downuv syndrom

Dobrý den,

určitě je lepší objednat se ještě před otěhotněním. Žádanku na genetickou konzultaci Vám vystaví ošetřující gynekolog nebo praktický lékař. Pokud Vám nedoporučí konkrétní pracoviště - potom adresář najdete zde: http://www.slg.cz/pracoviste/klinicka-genetika/

S pozdravem