Genetické nemoce

Dobrý den,s manželem plánujeme dítě ale máme obavy.Mně je 35 let a již 2 děti mám,ktere jsou zcela zdravé a ani nemněly nějaké závažné nemoce,pouze běžné dětské(Chřipka,pupeční kila,fimóza,neštovice).Manželovi je 27 a zatím děti neměl.Je z 8 děti a každé se narodilo s nějakou vádou nebo nemocí.Manžel se narodil bez horního pátrá.V rodině jsou 3 epileptiki,krevní nemoc,lupénka a další.V mé rodině preoblada cukrovka 4,rakové 3 a srdeční onemocněni 2 lidi.Kde se máme vyšetřit a jak přesně máme postupovat.Předem děkuji za odpověď.

Sdílejte tuto stránku

RE: Genetické nemoce

Dobrý den,
choroby, které jmenujete mohou být opravdu spojené s určitou genetickou predispozicí. Samozřejmě záleží na konkrétní diagnóze. Osobně bych Vám doporučoval následující postup.
1) objednejte se spolu s manželem na genetickou konzultaci na nejbližší pracoviště klinické genetiky. Příslušné pracoviště Vám může doporučit například Váš ošetřující gynekolog. Seznam vybraných pracovišť najdete také na těchto stránkách (http://www.genetika-biologie.cz/odkazy-pracoviste).
2) Na genetickou konzultaci se náležitě připravte. Konzultujícího genetika budou zajímat podrobnosti o zdravotním stavu jednotlivých členech rodiny a podrobnosti o jejich chorobách (například o který druh rakoviny šlo, v kolika letech se u dané osoby objevil a pod.). Pokud nejsou podrobnosti známy je s výhodou je sehnat si kopie zdravotní dokumentace.

Výsledkem genetické konzultace pak bude odhad genetických rizik pro Vašeho budoucího potomka a návrh případných vyšetření v průběhu těhotenství.