Incest

Zjistil jsem, že má matka byla počata mezi bratrem a sestrou. Chtěl bych vědět, zda je i u mě a dalších generací zvýšené riziko nějaké poruchy. Mám malé dítě a je pořádku, ale žádné speciáĺní vyšetření jsme neabsolvovali.
Děkuji za odpověď.

Sdílejte tuto stránku

RE:

Dobrý den,

rizika příbuzenského sňatku se týkají především dětí, které vzešly právě a jedině z tohoto svazku. Pokud v dalších generací již jsou uzavírány sňatky mezi nepříbuznými osobami, potom již nejde o příbuzenské sňatky a není potřeba uvažovat žádná speciální rizika (tolik alespoň obecně, pro zhodnocení rizik v konkrétní rodině je potřeba znát podrobnější informace o výskytu případných dědičných chorob v rodině).

S pozdravem

prosím Vás, kde by som našla

prosím Vás, kde by som našla informácie, do ktorého pokolenia sú medzipríbuzenké vzťahy z hľadiska genetiky nebezpečne? dakujem

RE: prosím Vás, kde by som našla

Dobrý den,

ta otázka takto úplně nestojí. Příbuzenský sňatek je sám o sobě rizikový z toho důvodu, že obecně zvyšuje šanci, že se u potomka narozeného z příbuzenského sňatku sejdou alely predisponující k (jinak třeba vzácné) autosomálně recesivně dědičné poruše. S postupujícími generacemi od společného předka se toto teoretické riziko snižuje, ale jako takové zůstává. Z praktických důvodů se jako jakýsi "generační limit" pro genetické poradenství bere společný předek na úrovni pra-prarodiče, nicméně v případě známého příbuzenského sňatku (i vzdálenějšího) je genetická konzultace před plánovaným těhotenstvím zpravidla doporučována.

S pozdravem