Šíjové projasnění

Dobrý den, jsem ve 12. týdnu těhotenství a bylo nám naměřeno NT 6,77, velikost plodu 4,7 cm. Vím, že se jedná pouze o jednu hodnotu, ale zajímalo by mě, zda lze s určitou jistotou u tak vysoké hodnoty počítat s nějakou patologií nebo je tu i šance na zcela zdravé dítě. Jsem objednaná na specializované pracoviště k bližšímu vyšetření, ale to čekání je nesnesitelné.U lékaře mě nenapadlo se zeptat, jelikož jsem byla v šoku, mám za sebou jedno zcela bezproblémové těhotenství.Také by mě zajímalo, a teď nevím zda dotaz srozumitelně zformuluju: čím to je, že se v zátylku nemocného plodu hromadí ta tekutina a proč se to považuje za ukazatel toho, že není něco v pořádku.
Velmi děkuji za odpověď. S pozdravem Vendula.

Sdílejte tuto stránku

RE: Šíjové projasnění

Dobrý den,

šíjové projasnění odráží kumulaci tekutiny v šíjové oblasti plodu právě okolo cca. 12-13. týdne těhotenství. V tomto období je určitá kolekce tekutiny v této oblasti fyziologická - tedy vyskytuje se přirozeně. Zmnožení této tekutiny je bráno jako nepříznivý marker (znak) pro výpočet rizika chromozomových aberací v tzv. kombinovaném screeningu prvního trimestru. Zmnožení tekutiny v této oblasti často odráží skutečný "problém" plodu při cirkulaci tělních tekutin, související například s vývojovou vadou srdce nebo krevních a mízních cév. Protože plod je v tomto těhotenství velmi malý (bývá cca 60-80mm - závisí na stáří plodu a případných odchylkách růstu), nemusí být řada vývojových vad ještě naprosto rozpoznatelná a šíjové projasnění je tak jejich nepřímým znakem.
K Vaší otázce - obecně lze říci, že u hodnot NT nad 5mm se lze již jistě obávat, že těhotenství je určitým způsobem ohroženo (nemusí jít nutně o genetickou vadu, k narušení vývoje mohlo dojít i díky negenetickým faktorům), byť samozřejmě samotné zvětšení hodnoty NT (při jinak normálním obrazu plodu) neznamená jistotu poškození plodu. Nějaké bližší upřesnění šance na zdravé dítě v tuto chvíli na dálku určitě není možné, ten nález je určitě třeba hodnotit jako závažný, proto je jistě dobře, že jste objednaná k další konzultaci a event. vyšetřením. Přes internet to určitě nerozlouskneme.

Držím palce