křížení lidské rasy

Dobrý den, rád bych se zeptal, jaký odborný názor panuje na téma křížení lidské rasy, někde jsem se dočetl, že pokud např. Evropan-běloch počne s asiatkou nebo černoškou, tak se v genetickém fondu jejich potomka projeví nežádoucí faktory typu: špatná obranyschopnost proti virům, nemocem atd, zkrátka údajně prý není vhodné tyto odlišné rasy křížit. Děkuji za odpověď.

Sdílejte tuto stránku

re: křížení lidské rasy

Dobrý den,

určitě nelze takto generalizovat a říci, že to je jednoznačně škodlivé. Je důležité si uvědomit, že i dva příslušníci stejné rasy se mezi sebou velmi výrazně geneticky liší - genetická variabilita se týká obrovského množství genů - například barva vlasů/očí/kůže, metabolizmus atd. Pokud vezmete DNA od dvou náhodných příslušníků stejné rasy, je klidně možné, že se jejich informace bude navzájem lišit více, nežli třeba u jiných dvou náhodně vybraných jedinců - i když budou příslušníky různých ras. Samozřejmě, každá rasa má svá specifika, například vyšší náchylnost k určitým chorobám, ale dá se říci, že každá rasa má takové nevýhody. Obecně je ale genetické predispozice k různým chorobám třeba řešit individuálně.Jistě tak nelze říci, že potomci rodičů-příslušníků dvou různých ras na tom budou hůře, než potomci rodičů-příslušníků stejné rasy.

Na druhou stranu, existují práce, které se přímo věnují obtížím, které mají děti ze smíšených manželství. Například tento článek - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1448064/ Ovšem, jak se můžete přímo dočíst, většinu těchto obtíží spojují spíše s psychosociálními aspekty (obtížná sebeidentifikace). Jak je to na genetické úrovni je stále předmětem výzkumu, pro zajímavost se podívejte na příklad na tuto studii: http://www.nature.com/nature/journal/v523/n7561/full/nature14618.html

S pozdravem