Krevní skupina

Dobrý den,

nedávno jsem se dozvěděla svou krevní skupinu A+, mí rodiče měli oba 0, matka 0-, otec 0+, Je možné aby vznikla krevní skup. A? Slyšela jsem o výjimečných případech tzv. chiméry, kdy jsou dvě rozlišné bunečné line s odlišnou genetickou informací.. V mládí mamka byla léčená na anémii a transplantovali ji kostní dřen Je možné, aby touto transplantací buňky dárce přenesli dědičnou informaci? Ale pak je otázka pokud měla 0- měl být dárce tak 0-? Děkuji za informaci.

Sdílejte tuto stránku

RE: Krevní skupina

Dobrý den,
z toho "klasického pohledu" opravdu není možné, aby dva jedinci s krevní skupinou 0 měli potomka s krevní skupinou A. Nicméně možná vysvětlení existují a je jich hned několik. Může jít například o slabou antigenicitu krevní skupiny A u jednoho z rodičů, která způsobila nesprávné vyhodnocení skupiny jako 0. Pokud jde o chimérismus (popisován např. zde v článku) - pak i to může být potenciální vysvětlení, byť jde samozřejmě o jev velmi vzácný.
Nicméně, jako pravděpodobné se jeví i vysvětlení s transplantací kostní dřeně. Po transplantaci kostní dřeně se trvale mění krevní skupina příjemce na krevní skupinu dárce. Není pravdou, že by při těchto transplantacích musela být v AB0 systému shoda - někdy je tuším záměrně vybírána i neshoda za účelem podpory GVHD (reakce štěpu proti hostiteli - pomáhá v eliminaci původních buněk) - nicméně nejsem hematolog, takže podrobnosti ohledně transplantací Vám neřeknu.