meióza

O genetiku se nezajímám, jen si čtu středočeskou učebnici obecné biologie a nechápu asi úplně základní věc.

Při meióze se redukuje počet chromozomů na polovinu.

Spermie je haploidní, vajíčko také, oplodněné vajíčko je už diploidní. Pak se to oplodněné vajíčko rozdělí - a vznikne co? :D Dítě přece není z haploidních buněk...

Vím, že to chápu úplně špatně, ale vysvětlili byste mi to, prosím?

Sdílejte tuto stránku

Z jaké buňky dojde k meioze?

Asi budu další v řadě s taky trochu hloupým dotazem. Vím, že k meioze dochází z diploidní buňky, ze které vzniknou buňky haploidní. Ale nemůžu se dopracovat k tomu, co je ta diploidní buňka? To je obyčejná somatická, která se změní jen tak na haploidní a bum je z ní vajíčko nebo spermie? Taky se přiznám, že mě trochu matou obrázková schémata meiozy. Vždycky je na začátku buňka, která je označována jako diploidní a v jejím jádře je jedno vlákno od jednoho chromozomu a druhé vlákno od druhého chromozomu a každé to vlákno je popisováno, jakože jedno je od matky a druhé od otce (což nechápu už vůbec, vždyť meiozou teprve vznikají pohlavní buňky, není to děje až po jejich splynutí, jak bylo řečeno pak má naopak následovat mitoza, nebo je to myšleno tak, že ta vlákna jsou od rodičů toho organismu, který se právě chystá produkovat gamety meiozou?). Pokud je to ale obyčejná somatická buňka, která se má změnit na pohlavní, nemá mít už v základu dvouchromatidový chromozom namísto dvou oddělených vláken, které se pak zdvojí? Nebo je snad ta diploidní buňka, ze které vznikají gamety, nějaká úplně speciální?

RE: meióza

Dobrý den,

jakmile dojde k oplození vajíčka, tak další dělení už probíhají klasickým způsobem - to jest mitózou /http://www.genetika-biologie.cz/mitoza).
Mitóza je ekvační dělení - tedy zachovává počet chromozomů, z jedné buňky mateřské (diploidní) vzniknou dvě nové buňky (rovněž diploidní). Tímto typem dělení vlastně vznikají všechny naše buňky (například se tak množí buňky na sliznicích, buňky v kůži a pod.), jedinou výjimkou je vznik pohlavních buněk, které musí být haploidní a vznikají právě meiózou.

S pozdravem