Modelové otázky
Dobrý den, potřeboval bych pomoct s odpovědí na tuto otázku
Kolik genotypových kombinací mohou u žen tvořit alely genu "A" (A - dominantní, a - recesivní), který je vázán na heterochromozom X ?
správně je (3 - AA,Aa,aa, neboť alely se při kombinaci gonozomů XX chovají stejně jako alely na autozomech...
Vůbec nechápu co po mně chtějí, co má co společného alely A s gonozomama ? (Přece alely A, a se týkají autozomů né ? )
Děkuji za odpověď :)
RE: Modelové otázky
Dobrý den,
označení alely A/a se rozhodně nemusí týkat pouze autozomů, ale je plně využitelné i u gonozomů. To označení je obecně velmi variabilní, závisí na autorovi textu/otázky.
Jinak odpověď na otázku je správná, u žen jsou přítomny dva chromozomy X, tím pádem lze teoreticky očekávat jak obě homozygotní kombinace (AA, aa), tak i kombinaci heterozygotní (Aa).
S přáním hezkého dne
AŠ
Netuším, jestli se mi můj
Netuším, jestli se mi můj dotaz odeslal :)
Dobrý den, velice děkuji za
Dobrý den, velice děkuji za odpoveď, jelikož hned jak jsem napsal tuto otázku, docvaklo mi to, jen jsem nepochopil zadání, ale děkuji za vysvětlení :)
Plus jestli mohu mít hned další otázku, když křížím dvojnásobného dominantního homozygota s dvojnásobným heterozyget tak mi fenotypové štěpné poměry vzniknou 16:0:0:0 ?
Já předpokládám, že dvojnásobný heterozygot je AaBb a dvojnásobný homozygot je AABB, ale když dám jejich gamety (Aa, Ab, Ba, Bb + AB, AB,AB,AB ) do kombinačního čtverce, tak mi to nevýchází....děkuji :)
RE:
Dobrý den,
odeslal se, jenom je musím zpětně odsouhlasit (omlouvám se, je to kvůli spamu), tak mi to někdy chvilku trvá :-)
Jde o šestnáctipolní tabulku - nicméně dominantní homozygot může tvořit pouze alely AB, takže každý potomek má minimálně jednu dominantní alelu od každého genu, takže v případě úplné dominance bude opravdu potomstvo uniformní. Pozor, heterozygot nikdy nemůže tvořit gamety s genotypem Aa či Bb, vždy má pouze jednu alelu z daného genu (tudíž dvojnásobný heterozygot tvoří alely Ab, AB, aB, ab).
S pozdravem
AŠ