Mutace a těhotenství

Zdravím v roce 2009 mi byla zjištěna mutace MTHFR v heterozygotnim stavu. Jsou tam dva typy. A je tam ještě napsáno s pozitivitou OA sstran ztrát plodu.Jde mi o to jestli to má opravdu vliv na těhotenství . Udělali mi to kvůli třem zamlklym potratům. Pak jsem dvě děti donosila s tím že hned od začátku jsem si píchala clexane celé těhotenství. Má otázka zní kdybych si clexane nepichala tak by opět došlo k samovolnému potratu? ( Vždy to byla odumření,srdicko prestalo bít.)děkuji

Sdílejte tuto stránku

RE: Mutace a těhotenství

Dobrý den,

na to, bohužel, není jednoduchá odpověď. Možných příčin časných potratů je velmi velké množství a je těžké říci, která z nich se v jakém konkrétním případě uplatnila. Tudíž - nemohu hodnotit, co by se mohlo stát.

Názor na závažnost mutací v MTHFR genu se postupně vyvíjí. V roce 2009 býval tento gen součástí genetického vyšetření zaměřeného na dědičné trombofilní stavy, v psoledních letech se ale od testování tohoto genu postupně upustilo - neboť určité mutace v tomto genu nese velké množství lidí - a zároveň se klinický dopad těchto mutací zdá být minimální.

S pozdravem