Příklad

Dobrý den, narazila jsem na jeden příklad, který nejsem schopná vyřešit. Prosím o pomoc.
Zadání: U slepic někdy nacházíme formu, která se vyznačuje zkrácenýma nohama (takové slepice nerozhrabávají výběh) a tento znak je dominantní vůči normální délce nohou. Odpovídající dominantní alela však zároveň vyvolává zkrácení zobáku, které je u homozygotu tak značné, že kuřata při líhnutí nejsou schopna proklovat vaječnou skořápku a hynou (proto neexistuje čistokrevné plemeno takových slepic).
Je-li v inkubátoru družstva, které se zabývá chovem krátkonohých slepic, 3000 malých kuřat (potomstvo jedné generace), kolik z nich je krátkonohých?

Předem děkuji.

Sdílejte tuto stránku

RE: Příklad

Dobrý den,

není mi 100% jasné to zadání příkladu. Pokud znamená, že jsou v daném družstvu kříženi pouze jedinci se zkrácenýma nohama (což jsou podle zadání heterozygoti), potom jejich potomci mají 25% pravděpodobnost, že budou recesivní homozygoti (a tedy budou mít normálně dlouhé nohy), 50% pravděpodobnost, že budou heterozygoti (krátké nohy - přežívají) a 25% pravděpodobnost, že budou dominantní homozygoti (dle zadání - letální).
Jelikož otázka je položena již na malá kuřátka - tedy ta vylíhlá - nebudeme pracovat s dominantními homozygoty - tím pádem je mezi těmito potomky 2/3 heterozygotů (s krátkýma nohama) a 1/3 recesivních homozygotů (normálně dlouhé nohy). Alespoň tedy teoreticky ;-)

S pozdravem

Mockrát děkuji, já jsem

Mockrát děkuji, já jsem původně počítala i s mrtvými kuřaty, což byla chyba. :)