Příklad

Dobrý den, mohla bych poprosit o radu jak řešit tento příklad?
U rajčat je červené zbarvení plodu (R) úplně dominantní nad žlutým zbarvením (r) a kulatý tvar plodu (K) úplně dominantní nad oválným tvarem (k).
a) Jaké potomstvo získáte z křížení homozygotní rostliny s červenými kulatými plody s rostlinou se žlutými oválnými plody?
b) Jaké potomstvo získáte křížením heterozygotní rostliny v obou znacích s rostlinou se žlutými oválnými plody? Určete genotypový a fenotypový štěpný poměr tohot křížení.
Předem moc děkuji

Sdílejte tuto stránku

RE: Příklad

Dobrý den,

to jsou poměrně lehké otázky cílené na dihybridismus.

Obecně je potřeba znát principy dihibridismu - rekombinační čtverec například zde: https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/fc/74/e9/fc74e951878b8920... a dále si pak vuědomit, co je dominantní a co recesivní.

a) Zde jde vlastně o křížení dvojnásobně dominantního homozygota a a dvojnásobně recesivního homozygota - výsledkem je tedy uniformní (F1) potomstvo s dvojnásobně dominantním fenotypem.

b) Zde jde o křížení dvojnásobného heterozygota (tedy výše vzniklého F1 hybrida) s dvojnásobně recesivním homozygotem (tedy jde o testovací zpětné křížení) - s výsledným štěpným (genotypovým i fenotypovým) poměrem 1:1:1:1.

S pozdravem