prosim o radu

Dobrý večer,
chci se zeptat, nejsem si jistá, jestli to beru správně či ne a chceme mít jasno.
Má matka má bratra, což je můj strejda, ale mají stejnou matku, jiného otce. Bratr mé matky má syna, chci se zeptat, zda jeho syn je můj bratranec nebo jen vzdálený či jak se to říká.

Je to zamotané ,ale chtěli bychom dojít ke správné odpovědi.
Děkuji moc

Sdílejte tuto stránku

mohu otěhotnět?

Dobrý den
mám balancovanou translokaci chromosomů......mohu otěhotnět?
již 5 let se snažíme, byli jsme na 3 umělých oplodněních, podstoupila jsem odběr vajíček, ale nikdy se nevyvýjeli dál.vždy po 3 dni umřely.
je to tímto onemocněním, nebo to na to nemá vliv a mám jinou vadu?
děkuji za odpověd
monika

RE: mohu otěhotnět?

Dobrý den,

balancovaná translokace je z hlediska budoucí reprodukce závažným nálezem. Program asistované reprodukce s preimplantační genetickou diagnostikou (vyšetření chromosomů u embryí před jejich implantací do dělohy) je v tomto případě metodou volby. Bohužel, ne vždy se podaří získat embrya, která by měla balancovanou genetickou informaci a byla dále životaschopná. Ohledně dalších možných - souvisejících problémů (balancovaná translokace může být dostačujícím vysvětlením, ale další možné příčiny tohoto stavu také nelze vyloučit) se musíte poradit přímo v centru asistované reprodukce, kde jste tuto proceduru absolvovala. Přes internet to nelze řešit.

Přeji mnoho štěstí

RE: prosim o radu

Dobrý den,

tedy Vám genetika příliš nepomůže, neboť žádné přesné definice (v situacích, kdy to není zcela jasné) k pojmu bratranec a pod. nemáme stanoveny. Pokud je to potřeba, dají se na základě rodokmenu vypočíst například koeficienty příbuznosti, se kterými může genetik dále pracovat, ale samotné slovní označení daného jedince ("bratranec", "nevlastní bratranec" atd.) nehraje žádnou roli. Jelikož v tomto případě je jasný společný příbuzný (vaše babička), potom si myslím, že můžete zmiňovaného jedince běžně označovat jako svého bratrance.

S pozdravem