Reakce organismu na cizí vajíčko (umělé oplodnění)

Dobrý den,

zajímalo by mě, jak organismus ženy reaguje na přítomnost cizího vajíčka při umělém oplodnění, kdy žena vyššího věku nemůže otěhotnět, a tak je do její dělohy vpraveno cizí vajíčko se spermií. Snaží se organismus nějak zničit toto cizí vajíčko? A když ano, jak se dá zabránit této reakci, podáváním nějakých léků či látek? Pokud ano, tak jakých?
Anebo se cizí vajíčko pouze zavede do dělohy a čeká se, jak se s tím tělo samo vypořádá?

Děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne

Sdílejte tuto stránku

RE: Reakce organismu na cizí vajíčko (umělé oplodnění)

Dobrý den,

nesmíme zapomínat, že cizí ženskému tělu jsou vlastně i spermie při přirozeném oplodnění a dokonce pak i oplozené vajíčko (respektive dále embryo, plod...), neboť nově se vyvíjející lidský jedinec má genetickou kombinaci HLA antigenů po matce i po otci, takže z imunologického hlediska je každý vyvíjející se lidský jedinec pro matku de facto imunologicky cizí.
Z imunologického hlediska mají proto tyto oblasti speciální imunologický status, který chrání před nežádoucí imunitní reakcí ze strany matky.
Pokud je mi známo, není třeba při standardních metodách asistované reprodukce speciální imunosupresivní léčba. Ta je naopak zapotřebí v situacích, kdy je porucha plodnosti způsobena abnormální imunitní reakcí matky (což není vázáno jen na použití dárcovského oocytu) - například při existenci protilátek proti spermiím či protilátek proti zona pellucida.
Nicméně tohle již není otázka na genetika, ale spíše na gynekologa - IVF specialistu či přímo na reprodukčního imunologa.

S pozdravem