Sekvenace vlastního DNA

Zdravím všechny nadšené biology!
Jsem studentem gymnázia a právě jsem ve třetím ročníku, kdy si volíme témata seminárních prací. Přemýšlel jsem nad tématem a napadlo mě, zda-li bych si sám dokázal osekvenovat svou DNA, pokud už znám základní praktiky ve vědeckých laboratořích. Vím, že dnes se dá zaplatit za to, aby Vám nějaká společnost osekvenovala DNA. Ale dokázal bych si sám přečíst svůj genom? Jak dlouho by to tak trvalo? Jaká je nejlepší metoda? Stálo by to něco?

Děkuji moc za odpovědi.

Hezký den přeje Václav Landa.

Sdílejte tuto stránku

RE: Sekvenace vlastního DNA

Hezký den přeji,

to je velmi komplexní otázka, omlouvám se, že s k ní dostávám až po nějaké době, ale zkusím odpovědět.

Osekvenovat lidský genom je dnes jistě mnohonásobně jednodušší, než tmu bylo před nějakými 15 lety. Osekvenovat konkrétního jedince je dnes jistě možné a existují laboratoře, které toto vyšetření (za danou cenu) provedou.

K té otázce zda to člověk zvládne sám: Pokud máte na mysli, zda to člověk zvládne například ve školní laboratoři - pak určitě ne. V rámci plně vybavené laboratoře s NGS pak ano - vlastní technická část není extrémně složitá, ale jistě je třeba uvažovat že je potřeba zvládnout příslušnou metodu a obsluhu sekvenátoru. Skoro horší, nežli otázka sekvenace je pak otázka interpretace, což vyžaduje jak velké množství časů tak i velké množství zkušeností na poli bioinformatiky.

V tuto chvíli sekvenování probíhá většinou již na různých platformách NS - tedy sekvenování nové generace (https://en.wikipedia.org/wiki/Massive_parallel_sequencing), metoda se pomalu posouvá z čistě experimentálního/výzkumného přístupu i do rutinní praxe, přičemž častěji je stále více využíváno WES - neboli celoexomového sekvenování (vyšetřovány jsou tedy jen exony, nikoliv celý genom) - neboť vyšetření zahrnuje menší oblast genomu a je tedy rychlejší, levnější a dá se i říci že výtěžnější.
V ČR se nicméně ani WES stále nepoužívá jako rutinní vyšetření, byť některá pracoviště již vyšetření provádějí v rámci výzkumu.
Cena jednoho WES vyšetření v zahraničních laboratořích se může (tuším, neberte mě za slovo) pohybovat mezi 1 a 2 tisíci Euro. Cenu za vyšetření celého genomu v tuto chvíli neznám.

S pozdravem