Tourettův syndrom a další

Dobrý den,
diagnostikovala jsem si Tourettův syndrom, na jednu stranu mě potěšilo, že je to skutečně diagnóza a nejsem od dětství jen "divná", "neurotik" a podobně. Na druhou stranu to moc potěšující není, protože je to genetická vada, kterou můžou zdědit i moje děti, a to třeba i v horší formě (mám 3 letého syna, tak stále s hrůzou čekám, kdy se to nějak projeví). Moje forma je docela slabá, celkem nenápadná, většinou krčení nosu, kroucení hlavou, kroucení prstů, popotahování. Jen mám strach, že se to může každým dnem změnit v nějaký jiný, horší tik, vykřikování apod. Je to možné, že se to zhorší, v mých 30 letech?
Další můj dotaz ke genetice: Mám synestezii, může to nějak souviset s tím TS? Také jsem do nedávna netušila, že je to něco divného, až když jsem se několika lidí v mém okolí zeptala, zda vidí čísla, dny v týdnu, měsíce a jména barevně, tak vůbec netušili, o čem mluvím. Případně OCP, sice se nevracím zamykat a nečistím kliky, ale stále si dávám různé úkoly, jako že musím si stihnout rozvázat boty, než dojede výtah, nesmím šlapat na čáry, musím si vzít od každého jogurtu jeden, když jsou 3 druhy ( i když jsem původně chtěla koupit 2 jogurty) a tak podobně si ztrpčuji život:-)

Jen jsem se chtěla zeptat, zda se dá nějak zjistit, jak spolu tyto genetické "kódy" souvisí a zda mohou být např. i příčinou mých 2 samovolných potratů!
Synestezii mám po mamce, to ostatní vůbec netuším, vůbec neznáme otce mého táty.

Prosím o radu, kam se mohu případně s dotazem obrátit, je to pro mě důležité teď především proto, že bychom chtěli další dítě a netušíme, kde může být chyba. Nevěřím, že to byla náhoda:-(

Děkuji a krásný den!
Lili

Sdílejte tuto stránku

RE: Tourettův syndrom a další

Dobrý den,

genetická podmíněnost synestezie a Tourettova syndromu stále není dořešená otázka. Není totiž dosud zcela zřejmé, které konkrétní geny dané choroby způsobují. Přestože určité oblasti genomu jsou již vytipovány, nelze k těmto chorobám provádět genetické testování ani přesně stanovovat riziko opakování apod..
Pokud je mi známo, není (v současné době) na molekulárně-genetické úrovni popisována souvislost synestezií a Tourettovým syndromem.
Souvislost těchto chorob se 2 samovolnými potraty se nezdá být úplně zřejmá. Každopádně 2 samovolné potraty jsou určitě důvodem ke genetické konzultaci.
Osobně bych se před dalším plánovaným těhotenstvím i s partnerem objednal ke konzultaci na nejbližší oddělení lékařské genetiky.

Zdravím a přeji hodně štěstí.