zrzavé vlasy

Dobrý den,měla bych dotaz ohledně barvy vlasů.Partner má vlasy černé po jeho otci,já mám vlasy blond/pochcaná sláma / a řasy a chlupy světlé do zrz.Moje babička byla zrzavá,partnerova matka je také zrzavá.Nyní máme syna,krásného a milovaného ráraška :-),když se narodil měl vlásky do černa a postupně světlaly,v 6 měících už byl hodně světlý spíš blond,nyní má 10měsíců a má vlásky světlejší a dost do zrzava,oči modrošedé po mě,i řasy mu už asi zustanou světlé jako mám já..Je možné že bude syn úplně rezavý?moc bych mu to nepřála..jak dlouho se bude vybarvovat a je možné že jeho vlásky budou tmavší nebo budou víc rezavět?zrzek má vlásky pořád od narození rezavé,nebo se mění až je rezavý?je to jen tak pro zajímavost

Sdílejte tuto stránku

zrzavé vlasy

Náš syn se narodil blonďáček, hodně výrazný, i dětská lékařka s podivovala, jak moc je blond a do roka se vybravila do zrzava. Je teď všude dobře vidět :)

zrzavé vlasy

Dobrý den.Zajímalo by mě zda naše dítě muže být po mě blond když manžel je zrzavý.První syn je také zrzavý.Je pravda že zrzek převládá nad blond?

RE: zrzavé vlasy

Dobrý den,

platí to, co je již napsáno v okolních příspěvcích. Dědičnost barvy vlasů je velmi složitá a podílí se na ní celá řada genů (a zřejmě ještě všechny neznáme). Proto a priori nelze říci, která barva se u Vašeho potomka objeví. Zrzavá barva vlasů je obecně penetrantnější než blond, nicméně potomek určitě může být i blond. Opravdu to nelze předem určit, je lepší se nechat překvapit :-)

S pozdravem

RE: zrzavé vlasy

Dobrý den,
otázka barvy vlasů, jejich genetiky a změny barvy v průběhu života je velmi komplikovaná.
Pokud jde o genetiku, neexistuje v současné době žádný jednoduchý model dědičnosti, díky kterému by bylo možné vypočítat, jakou barvu vlasů Váš potomek zdědí - respektive k jaké barvě má obecnou predispozici. Pravdou zůstává fakt, že v rodinách, ve kterých se rezavé vlasy vyskytují - se tento znak u potomků může opakovat častěji, než v rodinách, kde žádné blízké příbuzné s tímto odstínem nemají.
Barva vlasů se samozřejmě s věkem dítěte (a následně i dospělého mění). Dochází přitom k různým změnám - často jde o přirozené tmavnutí vlasů, existuje ovšem i vývoj opačný, kdy vlasy naopak světlají. Uplatňuje se na tom celá řada vlivů - například hormony, vliv slunečního záření apod. Samozřejmě - i ke změnám barvy vlasů existuje určitá genetická predispozice. Bohužel, nejde obecně říci, kdy se může vývoj barvy vlasů zastavit (a barva ustálit) - je to veliké míry individuální.

Změna barvy vlasů u malých dětí.

Asi do sedmi let jsem měl na jarě vždy blond vlasy, na podzim ztmavly a na jaře zase rychle zesvětlaly. Jedno jaro ale nevím proč už zůstaly tmavší tj. světlehnědé a od té doby takové zůstaly.