Objeveny geny podílející se na regeneraci nervů

Vědcům z University of California v Sand Diegu se podařil významný objem z oblasti výzkumu regenerace nervové tkáně. V průběhu dvouletého výzkumu na modelovém organizmu (Caenorhabditis elegans) zkoumali celkem 654 (z evolučního hlediska vysoce konzervovaných) genů, které se podílejí na regenraci axonů. Axony jsou dlouhé výběžky nervové buňky (neuronu), které předávají nerový vzruch na další buňky. Poškození axonu nemusí znamenat zánik celé nervové buňky, často je zde možná regenerace, kdy (leckdy velmi dlouhý) axon regeneruje a dorůstá do původní délky.

Obrázek 1 - Základní stavba neuronu
Neuron - annotated

Z těchto 654 genů potvrdili vědci u 70 z nich velký význam pro regeneraci axonu, u dalších šesti genů (například u genu EFA-6 ) naopak objevili účinek opačný. Vědci tak získali mnohem lepší představu o fungování neurální regenerace.

Přestože šlo o výzkum na modelovém organizmu, přinášejí tyto výsledky cenné informace pro komplexní porozumění regenerace, ale i vývoje nervové tkáně. Řada ze zkoumaných genů hraje totiž důležitou roli i v průběhu prenatálního a postnatálního vývoje nervové tkáně, tedy v době, kdy síť spojení neuronů teprve vzniká. Díky lepšímu porozumění těmto mechanizmům možná budeme moci v blízké budoucnosti využít těchto poznatků pro cílenou terapii poškozené nervové tkáně, například i v centrálním nervovém systému (mozku a míše).

Obrázek 2 - Caenorhabditis elegans
CelegansGoldsteinLabUNC

Článek přinesl server MedicalNewsToday.

Studii si můžete přečíst v časopise Neuron.

Sdílejte tuto stránku

Komentáře

nervové centrum

zdravím,po rozsáhlem krvácení do mozku v roce 2012 mi odumřelo nervové centrum v mozku a ochrnul jsem na polovinu těla,dá už se v dnešní době toto nervové centrum nějak obnovit?

RE: nervové centrum

Dobrý den,

bohužel,v současné době to stále není možné. Výzkum jde stále kupředu, ale v klinické medicíně se nové objevy uplatňují až s velkým zpožděním.

Přeji hodně štěstí

Objeveny geny podílející se na regeneraci nervů

Dobrý den,
velice mě zaujal článek: Objeveny geny podílející se na regeneraci nervů.
Chtěla bych se zepta,t zda už někdo podstoupil terapii poškozené tkáně? Popřípadě zda je to možné už i v České republice. A je možné to to aplikovat už na kojence? V naší rodině to máme v genech a hold se sešel pár, který to netušil, že by se to mohlo stát a stalo se. Kojenec nemá nějakou buňku v míše a bohužel nebude chodit. Myslíte si že je to nahraditelné?
Děkuji za odpověď
Humlíčková

odpověď

Dobrý den,
nerad Vás zklamu, ale uvedený článek uvádí výsledky tzv. primárního výzkumu, tedy výzkumu,který je určen k hledání nových metod a cest.
Tato cesta zatím nikoho nevyléčila a v dohledné době ani nevyléčí. Nahrazení poškozených nervových buněk však v budoucnosti pravděpodobně možné bude - a tento výzkum tomu napomáhá. Pro současné pacienty je ale, bohužel,příliš brzy.
S pozdravem